Szybka odpowiedź: SZACHY!
Rozpiskę zajęć szachowych i informacje o zapisach znajdziesz na samym dole strony.
Królewska Gra od lat znana jest jako świetne narzędzie do samorozwoju. Faktycznie, mało kto zostaje arcymistrzem i gra w szachy zawodowo.
Ale tysiące dzieci korzystają na zabawie szachami! Szczególnie w XXI wieku, kiedy dzieci są z każdej strony bombardowane powiadomieniami, umiejętność logicznego myślenia i skupienia się na jednej rzeczy przez kilka godzin będzie ogromnym atutem!
Wiedziałeś, że na turniejach szachowych obowiązuje całkowity zakaz korzystania z telefonu? I dzieciom to nie przeszkadza!
Szachy są pod tym względem niezwykle wyjątkowe – dzieci je kochają, a szachy są dobre dla ich rozwoju.
Czym jest nasz klub?
Stowarzyszenie Szachistów Cebularz Lublin to wyjątkowy twór w świecie szachów. Zapewne Królewska Gra kojarzy ci się ze staruszkami siedzącymi w parku, którzy wykonują 1 ruch na 15 minut.
Szachy przez lata właśnie tak wyglądały, ale wszystko zmienił genialny serial Gambit Królowej.
Szachy z dnia na dzień stały się nieziemsko popularne! W naszym klubie staramy się działać właśnie w ten sposób. Szachy to ma być rozrywka, ale wyjątkowa: łączy pokolenia, rozwija zdolności intelektualne, a jednocześnie bawi.
Nasz klub posiada piękną siedzibę, w której odbywają się zajęcia szachowe (Agatowa 5/13 – Lublin), ale też aktywną społeczność na discordzie, czy kanał na YouTube.
Jak Twoje dziecko skorzysta na zajęciach szachowych?
Przede wszystkim – nauczy się grać w szachy 🙂
Ale co najważniejsze:
- będzie umiało utrzymać skupienie (łatwo sobie wyobrazić, że w „TikTokowym” pokoleniu będzie to OGROMNA przewaga na rynku pracy)
- nauczy się radzić sobie z porażkami – szachista wie, że przegrana to nic strasznego. Trzeba wyciągnąć wnioski i walczyć dalej!
- posiądzie umiejętność szybkiego łączenia elementów szachowej układanki, co przekuje się na lepsze osiągnięcia w przedmiotach jak matematyka, czy fizyka
Wisienka na torcie to fakt, że szachy są dla każdego. Niezależnie od płci, wieku czy gabarytów. Może wieczory z Królewską Grą staną się waszą rodzinną tradycją?
A z praktyczniejszych kwestii – na turniejach szachowych często widzimy pojedynek np. 10-latka z 30-latkiem. Z własnego doświadczenia wiem, że umiejętność postawienia się starszej osobie jest niezwykle cenna w dorosłym życiu.
Kim jestem?
Mam nadzieję, że już Cię przekonałem, że szachy to najlepsza rozrywka jaką możesz dać swojemu dziecku. Ale pewnie chciałbyś wiedzieć kim jestem?
Nazywam się Dawid Czerw posiadam tytuł szachowy Mistrza Międzynarodowego i 18 lat temu (w wieku 8 lat) zachorowałem na szachy. Szachowa gorączka trzyma mnie do tej pory!
Początki były dosyć zabawne, bo mama zapisała mnie na kółko szachowe poniekąd za karę. Dużo rozrabiałem na lekcjach i uznała, że Królewska Gra mnie uspokoi.
Nie podziałało, ale tak poznałem moją największą pasję 🙂
W 2017 roku dostałem propozycję pracy w największej platformie do gry w szachy na Świecie – Chess.com. I wtedy postanowiłem rzucić studia informatyczne i w całości poświęcić się szachom.
(Mama nie była zbyt zadowolona, maturę z matematyki napisałem na 100% i ledwo dostałem się na studia. Poziom był ultra-wysoki, a perspektywy wyśmienite. Ale miłość do szachów zwyciężyła!)
Od tego czasu zajmuję się szachami zawodowo: komentuję najważniejsze turnieje na żywo, prowadzę kanał na YouTube, a także organizuję turnieje i zajmuję się rozwijaniem klubu – Cebularza Lublin.
Kto będzie prowadził zajęcia?
Przez kilka lat zawodowo zajmowałem się nauczaniem gry w szachy. Niestety ilość obowiązków oraz (5 miesięcy temu) powiększona rodzina nie pozwala mi prowadzić zajęć samodzielnie 🙁
Ale w środowisku szachowym mam 18 lat doświadczenia, więc bez problemu udało mi się skompletować solidną ekipę szkoleniową.
Nie ma co ukrywać – w świecie szachów nie brakuje kanciarzy, którzy udają wielkich mistrzów i genialnych trenerów. Większość rodziców nie ma zielonego pojęcia o szachach i ciężko im ustalić kto jest kto.
Zawsze byłem uczony „jak już coś robisz, to rób porządnie” i tak samo podszedłem do poszukiwań trenera.
Zależało mi na:
- ogromnym doświadczeniu jako zawodnik
- świetnym zrozumieniu metodyki nauczania gry w szachy
- dużym doświadczeniu trenerskim
Wszystkie te cechy znalazłem w Mistrzu FIDE (federacja szachowa) Czesławie Spisaku.
FM Spisak to nauczyciel szkolny i trener szachowy z ogromnym doświadczeniem. Specjalizuje się w pracy z uzdolnionymi juniorami.
Największe sukcesy trenerskie odniósł z klubem MUKS „Stoczek 45” Białystok. Po dwóch latach wprowadził ekipę juniorów do I ligi, a po kolejnych dwóch latach do ekstraligi!
Warto dodać, że Czesław ma piątkę dzieci, więc doświadczenie wychowawcze jest u niego na wybitnym poziomie 🙂
Czesław jest bardzo wymagającym trenerem. Preferuje łączenie „starej” szkoły szachów z odpowiednim dostosowaniem do nowoczesnego pola walki na 64 polach.
U niego nie ma miejsca na szachowe niechlujstwo. Podstawą jest solidny trening taktyki (która jest głównym filarem szachowego rzemiosła) połączony z odpowiednim treningiem debiutowym nastawionym na zrozumienie gry środkowej i typowych planów gry.
Właściwie ciężko mi wymieniać wszystkie jego sukcesy na polu trenerskim oraz zawodniczym. Podsumuję jedynie, że trener zna się na swoim fachu. Wymaga dużo, ale jednocześnie niesamowicie przykłada się do zajęć.
Z Czesławem Spisakiem znamy się bardzo dobrze – graliśmy nawet w jednym klubie na I Lidze Szachowej. Jest on prawdziwym trenerem z ogromnym zaangażowaniem.
Mogę tutaj dodać, że Czesław sam grając w turnieju jednocześnie wieczorami pomagał przygotowywać się do partii Miłoszowi Madejskiemu, który walczył w eliminacjach do Mistrzostw Polski Juniorów.
Miłosz dzięki ciężkiej pracy i pomocy trenera awansował! Jako pierwszy zawodnik reprezentujący SSz Cebularz Lublin (a klub ma zaledwie roczek).
Podsumowanie
Cebularz Lublin to nowoczesny klub szachowy. Naszą misją jest szerzenie pięknej pasji, którą są szachy.
Oczywiście chcemy wyszkolić wielu arcymistrzów, ale zależy nam na rozwoju dzieci i młodzieży we wszelkich aspektach życia. Od nauki w szkole (logiczne myślenie) po psychologię (radzenie sobie z porażkami i stresem).
Jeżeli masz dowolne pytanie to dzwoń śmiało!
Prezes klubu szachowego: Dawid Czerw 792 517 249
Trener Czesław Spisak 600 446 356
Jak zapisać się na zajęcia?
Uważam, że Nowy Rok to świetny moment, aby wprowadzić coś nowego do swojej codziennej rutyny. Dlatego SSz Cebularz Lublin przeprowadzi nabór na zajęcia szachowe w styczniu 2025 roku.
Przez cały styczeń 2025 zajęcia szachowe będą bezpłatne – wystarczy, że znajdziesz odpowiednią grupę i pojawisz się w siedzibie klubu (Agatowa 5/13).
Bez żadnych konsekwencji możesz podjąć z dzieckiem decyzję, czy chce kontynuować naukę w lutym aż do czerwca 2025.
WAŻNE! Treningi odbywają się w małych grupach (do 10 osób), aby trener mógł podejść do każdego indywidualnie. Lepiej nie zwlekać z rezerwacją miejsc 🙂
Rozpiska zajęć szachowych – start 8.01.2025
Jak zarezerwować miejsce na zajęciach?
Jeżeli już teraz jesteś pewny i chcesz zapisać dziecko na zajęcia od lutego to zrób przelew za pierwszy miesiąc zajęć płatnych (luty 2025):
- Numer rachunku: 02 1140 2004 0000 3102 8425 0242
- Nazwa odbiorcy: Stowarzyszenie Szachistów Cebularz Lublin
- Adres: Kwarcowa 22/10, 20-583 Lublin
- Tytuł: Zajęcia grupowe, imię i nazwisko, dzień i godzina
Przykład: Zajęcia grupowe, Dawid Czerw, Śr 16:00
Po opłaceniu wpisowego prześlij zgłoszenie mailowe (cebularzlublinszachy@gmail.com) wysyłając:
- imię i nazwisko
- pełną datę urodzenia
- potwierdzenie przelewu (opłacenie wpisowego)
- numer telefonu do kontaktu
- informacje o wybranej grupie
Jeżeli nie wiesz czy pasujesz do danej grupy (kategoria i wiek to tylko sugestia) to śmiało wyślij maila (cebularzlublinszachy@gmail.com) lub zadzwoń:
Prezes klubu szachowego: Dawid Czerw 792 517 249
Trener Czesław Spisak 600 446 356