W tym artykule przedstawię Wam najważniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze trenera. Najpierw zastanówmy się jednak – po co mi trener?

Oczywiście da się „iść naprzód” bez pomocy „coacha”, ale będzie to mocno mozolne. Przykład? Większości książek szachowych nie warto przerabiać „od deski do deski”. Skąd jednak masz wiedzieć, które fragmenty są najistotniejsze? No właśnie – po to jest potrzebny trener.

Jaka jest rola trenera? Przede wszystkim ma on wspomagać twój trening. Nie oszukujmy się, niemożliwe jest włożenie łopatą wiedzy do głowy. Zatrudnienie trenera nie zwalnia Cię z samodzielnej pracy. Jednak taka pomoc może być nieoceniona – trener uporządkuje Twój trening i poleci odpowiednie materiały – dzięki temu będziesz rozwijał się w najszybszy możliwy sposób.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trenera?

Stawka

Pieniądze nie są w życiu najważniejsze, ale jednak musimy się z nimi liczyć. Jeżeli będzie nas stać na 2h zajęć w miesiącu to taka współpraca nie ma najmniejszego sensu.

Jak ocenić, czy dana stawka jest „akceptowalna”? Wszystko zależy od trenera – początkujący cenią się na +/- 30zł/h, bardziej doświadczeni na 40-60, a stawki dochodzą do 100-150zł. Uważam, że większe ceny to jedynie przepłacanie.

Pamiętajmy, że zawsze istnieje możliwość targowania się – jeżeli zdecydujesz się na zakup kilkanstu/kilkudziesięciu godzin zajęć z góry to z pewnością wynegocjujesz rabat.

Ilość godzin

Uważam, że jedna godzina zajęć w tygodniu to stanowczo za mało. Według mnie optymalny wybór to 1,5-3h. Tutaj musimy się dowiedzieć, czy dany trener będzie dysponował taką ilością czasu.

Język

Może to zabrzmieć zabawnie, ale według mnie ma ogromne znaczenie. Wyobraźcie sobie, że nawiązujecie współpracę z Rosjaninem, który deklaruje znajomość angielskiego, ale za to sepleni/ma silny akcent/jąka się/ „Kali jeść, Kali pić”. Myślę, że należy na to zwrócić uwagę, bo będziemy tego gościa słuchali przez kilka godzin w tygodniu 🙂

Trener jako zawodnik

Nie trzeba być super GM-em, żeby nauczać szachów na dobrym poziomie. Jednak trener, który ma 1200 elo – to nie najlepszy pomysł. Według mnie, dodatkowym atutem będzie aktywne granie. Niezbyt ufam opracowaniom debiutowym zawodników, którzy czynnie z nich nie korzystają.

Regularność

W szachach liczy się systematyczna praca (najpewniej we wszystkich sportach tak jest!). Jeżeli trener jest w stanie zrobić jedne zajęcia o 6 rano w poniedziałek, a kolejne o 23 za 2 tygodnie w czwartek to znaczy, że współpraca nie będzie miała większego sensu.

Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie stałych terminów zajęć. Dzięki temu zajęcia będą odbywały się regularnie.

Typ osoby

Według mnie jest to jeden z najważniejszych punktów w myśl powiedzenia „z kim przystajesz, takim się stajesz”. Musimy zwrócić bardzo dużą uwagę na sposób bycia potencjalnego trenera, szczególnie jeżeli ta osoba ma opiekować się Twoim dzieckiem!

Podsumowanie

W czasie wstępnej rozmowy z potencjalnym trenerem zapytaj o:

  1. stawkę (czy możliwy upust przy stałej współpracy)
  2. ilość dostępnego czasu (wolne terminy na stałe godziny zajęć)
  3. regularność (czy możliwe są zajęcia on-line – jako awaryjne, lub regularne)

Na co należy zwrócić uwagę?

  • sposób wypowiedzi (czy zrozumiale/wyraźnie mówi)
  • sposób bycia (to wychodzi w czasie dłuższej współpracy, ale nawet w czasie pierwszej rozmowy można wyczuć „alarmujące” aspekty)

LINK do listy instruktorów/trenerów.

A w jaki sposób Wy wybraliście swojego trenera? Są jeszcze jakieś aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę?