Jak już trenować, to porządnie!

O tym, jak przekroczyłem barierę!

W czasie całej swojej kariery szachowej udawało mi się urywać połówki, albo nawet wygrywać, z zawodnikami dużo wyżej notowanymi ode mnie. Jednak nigdy nie zrobiłem nawet remisu z zawodnikiem 2400+

Na ostatnim turnieju to się zmieniło! W czwartej rundzie openu w Czechach zmierzyłem się z czeskim IM-em, reprezentantem Czech na Olimpiadzie w Baku –  Vojtechem Platem.

Muszę przyznać, że od pierwszego posunięcia nie czułem się pewnie, zaskoczył mnie grając 1.d4. Zdziwiłem się, ponieważ wiedziałem, że zdecydowaną większość partii rozpoczyna posunięciem 1.e4.

Po kilku posunięciach mnie olśniło! Przygotował się z mojej partii granej w wakacje na turnieju w Polanicy.

13…Sg:e5 było dosyć niedokładne, ponieważ pionek z e5 bardzo ogranicza pozycję czarnych, do końca partii byłem zmuszony do pasywnej obrony i w końcu popełniłem błąd, który p.Soćko szybko wykorzystała.

Nauczony doświadczeniem, w tej partii nie zbiłem na e5, a spokojnie odszedłem skoczkiem na f6. Plat miał dalej sporo inicjatywy, ale udało mi się wybronić od wszystkich gróźb i partia zakończyła się remisem!

Jest to dobry przykład pod tytułem „dlaczego należy analizować swoje partie”. Gdybym nie przeanalizował partii z Polanicy to dużo ciężej byłoby mi się odnaleźć w tej pozycji!

Muszę przyznać, że przebicie pewnej bariery dało mi porządnego „kopa” do działania. Niedługo Cracovia, może uda mi się zdobyć kolejne skalpy 🙂

A jaki jest najwyższy ranking przeciwnika, z którym Tobie udało się zrobić punkt?

1 Comment

  1. Artur Chowaniec

    Gratulacje!

    Co do pytania "A jaki jest najwyższy ranking przeciwnika, z którym Tobie udało się zrobić punkt?" to tu zależy od rodzaju szachów.

    W partii klasycznej – zwycięstwo z 2045. Miałem wtedy dużo szczęścia, bo przeciwnik miał piona więcej i inicjatywę, ale po trzech godzinach gry nie zauważył prostych widełek.

    W partii szybkiej – zwycięstwo z IM 2350, z tym że przeciwnik rzadko gra w turniejach i obecnie zdarza mu się przegrywać z zawodnikami z I (a czasami II) kategoriami.

    W symultanie – IM 2439, z tym że to już jest trochę inny rodzaj szachów, przeciwnik ma mniej czasu do namysłu i rozgrywa wiele partii jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© 2024 Dawid szachuje

Theme by Anders NorenUp ↑